Konferencia REALITY Summit 2023
Agentúra

Dovolí si ešte niekto kúpiť byt?

Aj toto bola jedna z otázok, ktorou sa zaoberali diskutujúci na konferencii REALITY Summit 2023, ktorá sa konala v stredu a vo štvrtok (17.-18.5.2023) v Bratislave. Agentúra štátom podporovaného nájomného bývania (AGŠPNB) tam v osobe predsedu predstavenstva Petra Sekáča prezentovala, ako chce pomôcť Slovákom, ktorí nemajú na hypotéku, získať svoj domov.

Najviac záujemcov v registri je vo veku 25-29 rokov

Ako povedal Peter Sekáč vo svojej prezentácii, v súčasnosti dve tretiny mladých vo veku 25 až 29 rokov žijú spolu so svojimi rodičmi a nemajú financie na to, aby si zadovážili vlastnú nehnuteľnosť.

 

Systém štátom podporovaného nájomného bývania im chce pomôcť. Práve v tejto vekovej skupine je najviac záujemcov v nezáväznom registri.

Konferencia REALITY Summit 2023

Ceny nehnuteľnosti síce klesajú, ale úrokové sadzby stúpajú

Na konferencii okrem iného odznelo aj to, že ceny nehnuteľnosti síce klesajú, ale úrokové sadzby stúpajú a cena hypotéky sa tým pádom stáva, práve pre strednú vrstvu, neúnosná.

 

Podľa analytika Národnej banky Slovenska Romana Vrbovského, podobný vývoj s rastom úrokových sadzieb je aj v okolitých krajinách a momentálne sa neočakáva, že by sa tento trend menil.

Taktiež medzi diskutujúcimi odznelo, že v horizonte 3 rokov sa očakáva ustálenie úrokových sadzieb hypoték medzi 3 až 4 %.

Konferencia REALITY Summit 2023

Pokles úrokových sadzieb sa ešte neočakáva

Analytik NBS zároveň potvrdil, že o rok sa ešte neočakáva pokles úrokových sadzieb, ale očakáva sa primeraný rast miezd, čo by mohlo ovplyvniť dianie na realitnom trhu.

 

Okrem dostupnosti bývania sa na REALITY Summite riešili aj otázky, ako zabezpečujú developeri financovanie projektov, ako urýchliť rozvoj Bratislavy, ale hovorilo sa aj o znovuzrodení architektonických súťaží.

Konferencia REALITY Summit 2023