Zvýšilo sa životné minimum, zhorší to prístup k vlastnému bývaniu
Magazín

Zvýšilo sa životné minimum, zhorší to prístup k vlastnému bývaniu

Od 1. júla 2023 sa zvyšuje životné minimum pre jednu fyzickú osobu z 234,42 na 268,88 eur. To, že sa toto životné minimum zvyšuje, znamená pre banku, že máme vyššie náklady na pokrytie základných potrieb, preto sa môže pokojne stať to, že sa už človek nemusí dostať k hypotekárnemu úveru. 

Určite ste sa už stretli s pojmom životné minimum. Všetci si pod tým asi predstavíme minimum peňazí, z ktorých je človek schopný prežiť alebo žiť na veľmi skromnej úrovni. Pre každého by asi táto „skromná úroveň“ znamenala niečo iné, pretože každý máme iné štandardy a nároky.

 

Čo je teda životné minimum?

Je to spoločenský uznaná hranica minimálneho príjmu fyzickej osoby. Ak má fyzická osoba príjem nižší ako je táto hranica, považuje sa to už za stav hmotnej núdze. Toľko formálne vysvetlenie zo zákona.

Lenže čo znamená životné minimum pre bežného človeka naozaj?

 

Napríklad to, koľko peňazí musíte mať podľa štátu, aby ste prežili. Alebo súhrn statkov a služieb, ktoré potrebuje domácnosť (teda jeden človek alebo viacero ľudí), na uspokojovanie svojich základných životných potrieb a zaradenie sa do bežného života.

 

Keďže táto hranica by bola pre každého človeka iná, štát stanovuje každoročne životné minimum na dospelú osobu a potom ďalšie osoby a deti žijúce s ňou v spoločnej domácnosti.

Prečo štát určuje výšku životného minima

Od životného minima sa ďalej prepočítavajú iné ekonomické ukazovatele a najmä príspevky a výplaty, napríklad v oblasti dane z príjmu, suma predčasného starobného dôchodku, výška rodičovského príspevku a podobne.

 

Čo teda znamená pre bežného človeka, keď sa toto životné minimum zvýši?

Pozitívne to človeka môže ovplyvniť napríklad tak, že sa mu zvýši rodičovský príspevok, ale zároveň sa mu pokojne môže stať, že ho v banke „otočia“, lebo už nemá dostatočný príjem na pôžičku alebo hypotéku.

 

Od 1. júla 2023 sa zvyšuje životné minimum pre jednu fyzickú osobu z 234,42 na 268,88 eur. Ak s ním býva v domácnosti ďalšia plnoletá nevyživovaná fyzická osoba, jej životné minimum je po novom 187,57 a v prípade nezaopatreného dieťaťa sa na každé takéto dieťa počíta so sumou 122,77 eur.

 

To, že sa toto životné minimum zvyšuje, znamená pre banku, že máme vyššie náklady na pokrytie základných potrieb, preto sa môže pokojne stať to, že sa už človek nemusí dostať k hypotekárnemu úveru.

Banka si totiž pri žiadosti o hypotéku z vášho príjmu odráta životné minimum pre vás a prípadne aj vyživované deti, až z tohto rozdielu počíta, či by ste mali na splátku a teda či ste dostatočne bonitný, aby vám požičala.

Nájomné bývanie môže byť dlhodobé riešenie

Ak nemáte našetrených 20 % hodnoty z nehnuteľnosti, ktorú by ste si chceli kúpiť, nepožičiavajte si od rodičov, ani od banky. Nikdy totiž neviete, či budete schopný splácať svoje dlhy napríklad vtedy, keď do rodiny pribudne dieťa.

 

V zahraničí je úplne bežné, že ľudia nebývajú vo vlastnom. Využite štátny systém nájomného bývania hoci na krátkodobé bývanie, kým si našetrím na vlastné. Alebo môžete v tomto systéme ostať aj na celý život a užívať si pohodlie toho, že si viete každý rok naplánovať, koľko vás bude stáť bývanie a koľko môžete minúť na dovolenku, auto alebo jednoducho na seba a deti.

Čo znamená vyššie životné minimum v systéme ŠPNB?

V systéme štátom podporovaného nájomného bývania rozhoduje životné minimum domácnosti o minimálnom a maximálnom príjme, aký musí mať záujemca o byt. Ten vám vypočíta informatívna kalkulačka na stránke https://www.najomnebyvanie.info/kalkulacka/ , ale vypočítať si ho môžete pokojne aj sami.

Ak budú v nájomnom byte so štátnou podporou žiť dvaja dospelí, potom životné minimum bude 268,88 + 187,57 = 456,45 eur.

K tomu je potrebné pripočítať maximálne nájomné na byt, o ktorý máte záujem, tento údaj nájdete na našej cenovej mape https://www.najomnebyvanie.info/vyska-najmu/.

 

Pozor, musí to byť nájomné za veľkosť bytu, o ktorú máte záujem a v kraji, v ktorom chcete o nájomný byt žiadať! Súčet životného minima a nájomného je potom minimálny príjem, aký musíte spoločne mať, ak chcete žiadať o byt v systéme ŠPNB.

 

Maximálny príjem je zase 8-násobok životného minima osôb v domácnosti. To znamená, že ak ste dvaja dospelí v domácnosti a máte príjem nad 3651,6 eur v čistom, v systéme ŠPNB ste diskvalifikovaní, pretože nespĺňate maximálny príjem.

Jeden zaujímavý príklad

Vypočítali sme si, aký potrebuje mať príjem mladý muž, Peter, ak si chce kúpiť byt v Košickom kraji. Peter žije sám a plánuje si kúpiť 2-izbový byt v jednom z miest Košického kraja.

Keďže cena bytu, ktorý si vyhliadol, je 120.000€, banka mu poskytne úver vo výške 96.000€. Na to, aby dostal v súčasnosti takýto úver s úrokom 4,2 %, potrebuje mať príjem aspoň 1.299 eur v čistom. Navyše potrebuje aj hotovosť približne 34.000€, aby si doplatil 20 % ceny nehnuteľnosti, a aby si byt aj zariadil.

 

Ak by sa Peter rozhodol, že si chce radšej prenajať byt v Košickom kraji v systéme ŠPNB, potreboval by na to minimálny príjem 720€. Po splnení všetkých ostatných kritérií by musel zložiť trojmesačnú kauciu za byt vo výške približne 1.350€ a navyše potrebuje asi 2.300€ na nábytok, keďže byty zo ŠPNB budú mať zariadenú kuchyňu, kúpeľňu aj vstavané skrine.

 

Peter by mohol v tomto byte ostať aj nastálo, ale ak sa mu aj vďaka výhodnému nájomnému podarí za pár rokov ušetriť dosť na kúpu nehnuteľnosti, pokojne sa môže presťahovať.