Komu je určené nájomné bývanie
Magazín

Komu je určené nájomné bývanie

Hľadáte strechu nad hlavou, no hypotéka je pre váš rodinný rozpočet privysoká záťaž? Alebo sa chcete osamostatniť, ale obávate sa, že nájomné a cena energií budú vyššie, ako dovoľuje váš príjem?

Tento problém dnes rieši množstvo ľudí, pretože rastú prakticky všetky s tým spojené náklady – energie, nájomné aj financovanie hypotekárnych úverov. Možno ste ani len netušili, že vám už čoskoro na Slovensku vyrastie nová možnosť, nová forma bývania – štátom podporované nájomné bývanie. Táto novinka na realitnom trhu má pomôcť strednej triede – zarábajúcim, ktorých príjem síce postačuje na všetko s výnimkou vlastného domova a zaťažiť tento príjem hypotékou je nemožné, alebo príliš riskantné.

 

„Cieľovou skupinou nájomného bývania so štátnou podporou je každý záujemca, ktorý spĺňa požiadavky na finančný rozsah disponibilného príjmu, no ich finančné možnosti neumožňujú riešiť otázku bývania formou hypotekárneho úveru, resp. komerčného nájmu,“ uviedol predseda predstavenstva Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania, Peter Sekáč.

Kto môže bývať v nájomných bytoch od štátu?

Nájomné byty so štátnou podporou sú prioritne určené pre mladých, ktorí síce majú už svoje miesto na pracovnom trhu, ale ešte nepracujú tak dlho, aby mali našetrených aspoň 20 % z ceny nehnuteľnosti, ktorú by si teoreticky chceli kúpiť. Ale sú to aj mladé rodiny, ktoré majú iba jeden príjem, lebo žena je na materskej dovolenke a stará sa o dieťa.

Takéto rodiny často ani nemajú možnosť nájsť si podnájom, lebo niektorí nájomcovia nechcú vo svojich bytoch malé deti. Ešte ťažšie to majú s hľadaním nájmu osamelí rodičia s deťmi. Na jednej strane je pre nich hypotéka kvôli jednému príjmu nedostupná, na druhej sa pri hľadaní nájomného bytu stretávajú s odmietnutím niekedy len preto, že majú deti. A práve tieto skupiny majú v našom systéme dvere otvorené.

 

Navyše, práve pre nich je veľkou výhodou, že nájomné v tomto modely môže byť lacnejšie ako trhové nájomné a určite lacnejšie ako hypotéka. Dokonca garantom výšku nájmu je štát a nájomné sa nezvyšuje podľa vôle vlastníka nehnuteľnosti, ale podľa dopredu stanovených a jasných pravidiel. Nájomníci tak môžu mať pod kontrolou svoje výdavky a jednoduchšie plánovať, aká časť z ich príjmu pôjde na bývanie.

 

Prednostne však budú mať výhodu v systéme štátom podporovaného nájomného bývania odchovanci detských domovov a zdravotne ťažko postihnutí, či zamestnanci preferovaného zamestnávateľa, ktorý sa dohodne s investorom.

Stále si však 50 % bytov z každého projektu rozdelí široká verejnosť a teda tí, ktorí sa prví prihlásia o konkrétny byt.  Pokojne to môže byť aj dôchodca, ktorý chce len pokojne dožiť v peknom priestore, kde sa nemusí starať ani o nehnuteľnosť ani o dvor.

Nájomné bývanie môže byť dlhodobé riešenie

Ak nemáte našetrených 20 % hodnoty z nehnuteľnosti, ktorú by ste si chceli kúpiť, nepožičiavajte si od rodičov, ani od banky. Nikdy totiž neviete, či budete schopný splácať svoje dlhy napríklad vtedy, keď do rodiny pribudne dieťa.

 

V zahraničí je úplne bežné, že ľudia nebývajú vo vlastnom. Využite štátny systém nájomného bývania hoci na krátkodobé bývanie, kým si našetrím na vlastné. Alebo môžete v tomto systéme ostať aj na celý život a užívať si pohodlie toho, že si viete každý rok naplánovať, koľko vás bude stáť bývanie a koľko môžete minúť na dovolenku, auto alebo jednoducho na seba a deti.

Nájsť nájom v krajských mestách je veľmi ťažké

Predstavte si, že ste dvaja mladí ľudia, ktorí sa prisťahovali do krajského mesta kvôli práci a dochádzanie by bolo problematické, hľadáte si bývanie, no váš počiatočný kapitál ešte nie je veľký. Automaticky hľadáte nájom.

 

Keďže realitný trh je teraz nestály a úrokové sadzby hypotéky na vlastné bývanie stále stúpajú, v meste hľadá nájomné bývanie veľké množstvo ďalších ľudí. Vyberať si však môžu z obmedzeného množstva ponúk, najčastejšie spomedzi starých, prinajlepšom prerobených bytov, no v panelákoch, ktoré majú najlepšie roky za sebou.

 

Čo keby ste sa dozvedeli, že si môžete vyberať z novostavieb a ešte máte aj garanciu, že sa výška nájomného bude meniť každý rok iba o infláciu?

Aký príjem musím mať?

Koľko teda musím zarábať, aby som spĺňal kritériá pre túto formu bývania? Dôležité je povedať, že v každom regióne je táto hranica iná a odvíja sa od nominálneho mesačného príjmu v danom kraji Slovenska.

 

Dolná hranica príjmu sa vypočíta súčtom maximálneho nájmu za byt, o ktorý záujemca žiada, a životného minima domácnosti. Životné minimum domácnosti je napríklad pri dvoch dospelých a jednom nezaopatrenom dieťati 234,42 + 163,53 + 107,03, spolu teda 504,98 eur. Najnižšie nájmy za byt v jednotlivých krajoch nájdete na najomnebyvanie.info/vyska-najmu/ .

 

Na 2-izbový byt v Bratislavskom kraji musí mať domácnosť s dvomi dospelými a dieťaťom príjem aspoň 1023,98 eur. Horná hranica príjmu domácnosti v tomto prípade je takmer 4040 eur. V Prešovskom kraji je dolná hranica mesačného príjmu domácnosti na 2-izbový byt necelých 733 eur a horná hranica príjmu domácnosti približne 3183 eur.

Na overenie spodnej aj hornej hranice príjmu slúži informatívna kalkulačka na stránke Agentúry štátom podporovaného nájomného bývanianajomnebyvanie.info/kalkulacka/ . Ak však zistíte, že váš príjem nie je dostatočný na akýkoľvek byt napríklad v Bratislavskom kraji, skúste si overiť, či by ste nespĺňali kritéria napríklad na byt v Trnavskom alebo Nitrianskom kraji.

 

Napríklad štvorčlenná rodina v Nitrianskom kraji s dvomi nezaopatrenými deťmi a spoločným príjmom približne 1700 eur by tiež spĺňala príjmové kritériá na 3-izbový byt.