Výhody štátom podporovaného nájomného bývania
Agentúra

Výhody štátom podporovaného nájomného bývania

Podľa Denníka SME je štátom podporované nájomné bývanie pre ľudí nevýhodné a na tomto nájomnom neušetria. Ich porovnania a prepočty však nezohľadňujú reálnu situáciu na trhu s nehnuteľnosťami a naznačujú nepochopenie celého systému. 

Pripomeňme si základné výhody systému štátom podporovaného nájomného bývania a následne sa pozrieme aj na to, prečo ich prepočty nesedia.

  1. Ide o dlhodobé riešenie bývania. Nájomná zmluva sa po piatich rokoch predĺži na dobu neurčitú.
  2. Výška nájomného je garantovaná. Nájomné sa bude každoročne zvyšovať len o infláciu a nepodlieha závislosti na jednej osobe, ktorá sa môže kedykoľvek rozhodnúť, že nájomcu vyhodí a byt predá.
  3. Nájomné byty so štátnou podporou budú nové, maximálne 5 rokov staré, preto je potrebné ich porovnávať s novostavbami. Nielen čo sa týka výšky nájmu, ale i splátky hypotéky pri novostavbách.
  4. Na úvod nepotrebujete vysokú počiatočnú investíciu, ako pri kúpe nového bytu.
  5. Môžem sa presťahovať za prácou a neskôr svoje rozhodnutie zmeniť a presťahovať sa do iného mesta.
  6. V neposlednom rade je nájomné v bytoch štátom podporovaného nájomného bývania lacnejšie a to nielen v prípade, že získate príspevok od zamestnávateľa.

Teraz si výhody štátom podporovaného nájomného bývanie rozmeňme na drobné

Agentúra štátom podporovaného nájomného bývania pre svoje kalkulácie zvolila 25-ročnú fixáciu hypotekárneho úveru, nakoľko systém štátom podporovaného nájomného bývania je nastavený na minimálne obdobie 25 rokov. Navyše, pracujeme s mixom obyvateľstva, kde nie každý môže čerpať 30-ročné hypotekárne úvery, prípadne nemôže čerpať hypotéku vôbec.

 

V prípade komerčného nájomného sa jedná iba o krátkodobú, negarantovanú formu bývania a nie dlhodobú, ako v prípade štátom podporovaného nájomného bývania, kde sa nájomné zmluvy zo zákona automaticky menia na dobu neurčitú po 5 rokoch. Nájomca ihneď po nasťahovaní získava záruky, že v danom byte môže aj dožiť, čo mu garantuje zákon o štátom podporovanom nájomnom bývaní.


Jedným z najdôležitejších benefitov je taktiež fakt, že zatiaľ čo pri komerčných nájmoch nevieme predpovedať ani ceny o 6 mesiacov, nájomné v štátom podporovanom nájomnom bývaní je regulované (garantované) a predvídateľné na dlhé roky dopredu (upravovať sa bude len o infláciu). Zaujímavou výhodou je tiež nemožnosť vysťahovania nájomcu, ktorý získava byt na neobmedzený čas (na dožitie), čo predstavuje hlavný element stability. Táto výhoda sa nedá vyjadriť finančne, ale nájomcom poskytne príležitosť použiť svoje finančné prostriedky na zvýšenie životného štandardu.

V čase tvorby cenových máp pre štátom podporované nájomné bývanie bola priemerná úroková sadzba pri 5-ročnej fixácií 3,46 % ročne, dnes je to dokonca 3,9 % ročne.

 Podľa analytikov je možné predpokladať ďalší nárast hypotekárnej úrokovej sadzby. Podľa týchto prepočtov je priemerné hrubé nájomné v ŠPNB bez príspevku zamestnávateľa v priemere o 30 % nižšie ako mesačná splátka hypotéky na ekvivalentný byt v novostavbe. 

 

Tento rozdiel v priemere predstavuje mesačnú úsporu domácnosti vo výške 219 eur. V prípade, že porovnávame hrubý nájom v štátom podporovanom nájomnom bývaní s príspevkom zamestnávateľa oproti mesačnej splátke hypotéky, ten rozdiel je až 65%, čo predstavuje priemernú mesačnú úsporu 451eur.

 

Trh s nájomným bývaním na Slovensku takmer neexistuje, okrem niektorých krajských miest, kde je aj tak primalý, aby poskytoval adekvátnu alternatívu bývania pre tisíce ľudí hľadajúcich nové bývanie. Nie je možné porovnávať štátom podporované nájomné bývanie s touto malou vzorkou bytov bez konzistentného regionálneho zastúpenia. Štátom podporované nájomné bývanie ponúka plošné riešenie pre celú Slovenskú republiku.

Významná výhoda štátom podporovaného nájomného bývania

 V článku denníka SME opomenuli ešte jednu významnú výhodu štátom podporovaného nájomného bývania. Budúci nájomca nepotrebuje „na začiatok“ hotovosť v tisíckach eur. Nájomné byty so štátnou podporou budú mať hotovú kuchyňu, takisto kúpeľňu a vstavané skrine. Na zariadenie bytu tak nájomca potrebuje oveľa nižšiu sumu peňazí ako v prípade, keď kupuje nový byt.

 

Nájomné byty so štátnou podporou taktiež umožňujú a podporujú pracovnú mobilitu. Ak dnes dostanem prácu v Nitre neznamená to, že sa tam budem musieť usadiť navždy. Ak dostanem pracovnú ponuku v inom meste, nie som viazaný na nehnuteľnosť v osobnom vlastníctve a môžem sa kedykoľvek presťahovať. Možno i do nového nájomného bytu so štátnou podporou. 

 

Súčasná extrémne limitovaná ponuka komerčného nájomného bývania nedokáže reagovať na potreby a zvyky obyvateľov SR na dlhodobé bývanie, pričom 91 % obyvateľov SR býva vo vlastnom.

Situácia na finančnom trhu a realitnom trhu spôsobuje, že dopyt po kúpe bytov klesá

Situácia na finančnom trhu a realitnom trhu spôsobuje, že dopyt po kúpe bytov klesá, nakoľko rastúce úroky a nedostatok bytov spôsobuje, že ceny bytov dosahujú úroveň, ktorú si väčšina Slovákov nemôže dovoliť, a preto čoraz častejšie siahajú po komerčných nájmoch, ktorých ponuka je extrémne obmedzená. Iba 9 % z nehnuteľností na bývanie na Slovensku je určených na nájom.

 

V prípade miest ako Poprad, ktorý bol daný ako príklad mesta, kde sa viac oplatí komerčný nájom to znamená, že ponuku 3-izbových bytov na portáli nehnutelnosti.sk, ktorý využilo SME ako podklad pre porovnanie, predstavuje len 8 bytov. Niektoré dokonca staré desiatky rokov, nezrekonštruované a v spolu tvoria vzorku, ktorá je nielen neporovnateľná so systémom štátom podporovaného nájomného bývania (v systéme môžu byť len novostavby), ale je aj nestabilná.

 

Totiž, v prípade, že by sa v Poprade postavila luxusnejšia bytovka na komerčný nájom, v momente zaradenia týchto bytov do ponuky portálu s nehnuteľnosťami by sa priemerné ceny bytov mohli i zdvojnásobiť, preto nemôže byť takáto vzorka považovaná za porovnateľnú s prenájom bytov v rámci štátom podporovaného nájomného bývania.

 

Zatiaľ čo komerčné nájmy rýchlo a nepredvídateľne rastú, štátom podporované nájomné bývanie ponúka stabilný, predvídateľný a regulovaný nájom, ktorý nepodlieha ekonomickým šokom. Projekt štátom podporovaného nájomného bývania otvára na Slovensku nový segment bývania, ktorý umožní rodinám, mladým i ľuďom vo väčšine životných situácii nájsť si bývanie, ktoré si môže dovoliť a pristupovať k nemu ako k vlastnému, pretože nikto ich z bytu nebude môcť vysťahovať, ak si budú plniť svoje záväzky a platiť nájom.