Fungovanie štátom podporovaného nájomného bývania
Agentúra

Ako má fungovať projekt štátom podporovaného nájomného bývania

Na Slovensku má systém fungovať takto: Vláda schválila zákon a nariadenie, kde okrem iného špecifikuje, aké podmienky a pravidlá budú platiť nielen pre budúcich nájomníkov, ale aj pre investorov.


Investorom vyšiel štát v ústrety a povedal im: „Ak investuješ u nás a postavíš nájomné byty pre našich ľudí, na takýto projekt si uplatníš zníženú DPH. Musíš sa však zaviazať, že bytový dom bude 25 rokov slúžiť na tento účel, že my určíme, aké bude najvyššie nájomné podľa priemerného príjmu v regióne, kde staviaš. Byty musia byť novopostavené alebo nie staršie ako 5 rokov od kolaudácie a vybudované v štandarde, ktorý určíme my.“


Kto sú títo investori, a čo ich motivuje investovať u nás do na prvý pohľad „nevýnosného“ nájomného bývania? Sú to zahraničné banky a poisťovne, ktoré musia mať vo svojom portfóliu aj dlhodobé investície s nízkym, ale stabilným výnosom. A práve toto je ich motivácia. Dlhodobá investícia so stabilným výnosom.


Agentúra štátom podporovaného nájomného bývania celý proces odkontroluje, dohodne s investormi detaily, ktoré budú zahrnuté v investičných zmluvách. Po ich podpise môže investor povedať, idem stavať, alebo môže od akéhokoľvek developera u nás odkúpiť existujúci projekt bytového domu. Ľudia sa zatiaľ budú nezáväzne registrovať, a tým zároveň prezradia agentúre, v ktorých lokalitách by bolo dobré tieto nájomné byty postaviť.


Tu vstupujú do hry veľkí zamestnávatelia, ktorých zamestnanci cestujú za prácou, a ktorí by svojím ľuďom radi poskytli bývanie v mestách, kde pracujú, a takto získali výhodu na trhu práce. Títo zamestnávatelia sa dohodnú s investorom a môžu zaplniť najviac 40 percent bytov. O zvyšné byty sa bude uchádzať široká verejnosť. Zamestnávateľ, ktorý doteraz aj tak prispieval svojím zamestnancom, napríklad, na dopravu do zamestnania, tieto peniaze len presunie na príspevok na bývanie vo výške maximálne 4 eurá na meter štvorcový. Zamestnanec sa pokojne s celou rodinou môže presťahovať do nájomného bytu.


Čo tým získajú ľudia? Dostupné bývanie v primeranej cene. Nehovoríme o starých bytoch, hovoríme o novostavbách, kde bude nájomné ešte o 30 až 40 percent nižšie, ako by bola splátka hypotéky v porovnateľných nehnuteľnostiach.  Mladí dostanú príležitosť odsťahovať sa od svojich rodičov a nezaväzovať sa na 25 rokov banke, alebo stráviť viac času s rodinou a nežiť v aute. V neposlednom rade dostanú nové bývanie, ktoré nezhltne 70 % ich príjmu a na víkend sa pokojne môžu vracať do svojho rodiska, do svojho domu v inom okrese.


Toto celé je model štátom podporovaného nájomného bývania. Na počiatku bola snaha, priniesť strednej vrstve dostupné bývanie, ktoré je v zahraničí bežným štandardom.